Araç kiralamada nelere dikkat edilmeli ?

Araç kiralamada nelere dikkat edilmeli ?

Araç kiralama hizmeti ihtiyaç durumunda size can simidi olacak hizmet sınıfları arasında gelir. Herkesin seyahat etme ihtiyacı muhakkak vardır. Düğün, Cenaze, bayram, tatil ya da iş görüşmesi gibi durumlarda acil ihtiyaç haline gelen seyahatte çeşitli vasıtaları kombine olarak kullanırız şüphesiz. Bu aşamada en doğru olan yöntem seyahat ihtiyacınızı nasıl gidermeniz gerektiğidir. Gittiğiniz yerin ulaşım imkanlarını göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınızı ona göre şekillendirebilirsiniz. Örnek verecek olursak büyük bir şehre gittiniz orada size şehir içi ulaşım hizmeti sağlayacak olan birçok alternatifi bir arada görebilirsiniz. Şehir içi ulaşım sağlayan minibüsler, adım başı durağı bulunan taksiler, şehirde bulunan otobüs terminali ile civar şehirlere, ilçelere ve yerel güzergahlara seyahat imkânı sunan otobüsler ve birçok seçeneği listeleyebilirsiniz. Takdir edersiniz ki bu seçeneklerin hepsi belirli güzergahlar arasında belirli saatlerde çalışır ya da başka bir tabirle sürekli kapınızda sizi beklemez. İşinizi veya planlarınızı o saatler ve güzergahlar içinde sınırlı bırakmak zorunda kalırsınız. Şehir fark etmez hepsinde hemen hemen aynı sistemle çalışan ulaşım araçları bulmanız mümkündür.

İşte seyahat imkanınızı ekonomik bütçenizi göz önünde bulundurarak kesintisiz sürdürebilmek için çeşitli alternatifler arasında araç kiralama firmaları da haklı yerini alır. Kiralık araç fikri kimileri için çok külfetli görünse de aslında iyi bir değerlendirme ile planınız doğrultusunda sizi birçok ekonomik yükten kurtarabilir. Şimdi sizlere araç kiralamada nelere dikkat etmelisiniz onlardan bahsedeceğim.

 

Ekonomik Olmasına Dikkat Edilmeli

Planlarınız yaptınız seyahat tarihiniz ve gideceğiniz yeri belirlediniz diyelim sırada araç kiralama işlemi kaldı. Öncelikle planladığınız tarihe göre ekonomik araç kiralama için ilk altın kural güvenilir firmalardan erken rezervasyon imkanlarını araştırmak ile başlamalısınız. Genellikle kış ayının bitiminde mart ayının ortalarına doğru birçok firma erken rezervasyonlu araç kiralama kampanyaları ile sizlere adana ekonomik araç kiralama fırsatı sunacaktır. Bu fırsatları kaçırmamak adına acele etmeyin çünkü sadece erken kampanya değil güvenilir firma olması da önemli seçenekleri derinlemesine inceleyiniz. İkinci altın kuralımız az yakan araç modellerini listeleyiniz. Kiralama süresince kat edeceğiniz yolun km belli değildir ama aracın km başı yakacağı ücret önceden bellidir. Az yakan araçları tercih etmeniz ekonomik araç kiralamanıza katkı sağlayacaktır. Üçüncü altın kural ise ihtiyacınıza yetecek geniş araç seçeneklerini değerlendiriniz. Şöyle bir matematik yapsak misal kişilik ailesiniz ya da getireceğiniz veya götüreceğiniz eşyanız fazla diyelim geniş araç seçmediğiniz durumda ilaveten Eşyalarınızı kargo ile gönderme seçeneğide kullanmanız gerekebilir. Onun için geniş bagaj hacimli araçlar seçiniz. Son kuralımız teslim alma yeri ve teslim etme yerini ve saatini önceden belirleyiniz. Birçok kiralama firması ülkemizin dört bir yanında kiralık araç teslim edip ve geri almaktadır. Bu sebepten dolayı önceden teslim alma ve etme yeri belirlemek size ayrıca maliyetlerden kurtarabilir.

Güvenli Olmasına Dikkat Edilmeli

Güven kelimesi çok genel bir tabirdir. Derinlemesine inceleyecek olursak öncelikle firmanın güvenli olması diyebiliriz. Altını çizeceğimiz ilk konu mobil iş yapan size mağduriyetler yaşatacak firmalardan araç kiralama işlemi yapmamanızı tavsiye ederiz. Kayıtlı, kaskolu bakımlı ve modelli araçlar tercih edilmeli. Tercih edilecek kiralık aracın yaz aylarında yazlık lastikleri kış aylarında lastikleri ve ek önemlerinin bulunup bulunmadığı yedek lastiğin durumu ve yeri önceden sorulmalı. Birçok araçta bulunması gereken trafik seti olarak ifade ettiğimiz acil durum malzemeleri tam ve ulaşılabilir olmasına dikkat edilmeli.

Araç Teslim Alırken Dikkat Edilmeli

Kiralık araç teslim alınırken kiralama sözleşmesinde bulunan maddeleri iyice okunmalı. Araçla birlikte ilave olarak verilen demirbaşlar yerinde teslim edilmeli (örneğin navigasyon cihazı gibi). Sözleşme ve ilave hizmetler gözden geçirildikten sonra araç iç ve dıştan incelenmelidir (Burası çok önemli detaydır). Araç kaporta aksamında görülen ve teslim sırasında size mağduriyet yaşatacak olumsuzluklar sözleşmeye not ettirilmelidir. Örneğin teslim alınacak araçta vuruk, göçük, çizik iç aksamında yanık ve kırık parçalar önceden tespit edilip bildirilmelidir. Birçok araç firmasının araç içiresinde bulunan yakıtı ful depo teslim edip ful depo teslim almak ister. Araç yakıt deposunu göstergeden kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. Size ilave verilen malzemelerin çalışır olup olmadığını kontrol ediniz. Bakımları yapılmışsa bakım kartına bakınız. Eğer bakım km yaklaşmış ise yetkililere bildirerek tüm eksikleri giderildikten sonra teslim alınız. Son olarak Trafik sigortası ve kaskosunun olup olmadığı teyit edilmelidir.

Araç Kullanırken Dikkat Edilmeli

Sadece kiralık araçta değil trafikte seyir ettiğimiz herhangi bir araçta ister yaya olalım ister sürücü trafik kurallarına muhakkak riayet edelim. Araç kiralama firmaları kiralanan araçta tek şoför kullanmasına müsaade eder. Kiralık araç kullanırken büyük sorunlar ile uğraşmak istemiyorsanız sözleşmede sürücü olarak belirtilen haricinde başkalarının aracı kullanmasına müsaade etmeyiniz. Her Aracın trafikte uyması gereken hız kuralları farklıdır. Kiralamış olduğunuz aracın hız kurallarına uygun kullanınız. Unutmamanız gereken diğer bir husus araç kiralama sözleşmesi ile başlayan süre içersin de araç plakasına yazılan tüm trafik cezalarından sürücüsü sorumludur.  Olumsuz durumlarda firma yetkilisine haber vererek

Aracı Teslim Ederken Dikkat Edilmeli

Kiralık aracı teslim aldınız seyahat sürenizi tamamladınız ve işte teslim etme zamanı geldi. Süreli kiralama işlemlerinde sözleşmenizde yazan teslim yeri, tarihi ve saatinde aracınızı teslim etmek üzere yola çıkınız şayet yetişemeyecek olursanız sözleşmenizde belirtilen esneklikten ya da firmanızın size sunduğu imkândan yararlanmak için firma yetkilisi ile irtibata geçiniz. Ek süre uzatma işlemlerinde en az 24 saat önce haber vermeniz gerektiğini unutmayınız. Araç teslimine gitmeden önce kişisel eşyalarınızın araç içinde kalmadığını kontrol ediniz. Haricen teslim yerinde ve zamanında firma yetkilisi ile bir araya gelerek aracı ve içinde teslim edilen teknik malzemeleri çalışır olduğunu göstererek teslim ediniz.  Araç teslim evrakını ve daha önceden sizden teminat adı altında alınan ücret blokajını kaldırmalarını bekleyiniz. Araç tesliminde hemen trafik cezası gelmeyeceği için yaklaşık 15 gün içinde kesin sonuç geleceğinizi bilerek hak kaybına uğramamak için teslim yerini ve saatini not ediniz. Güvenli ve konforlu kiralık araç işlemlerinde bu aşamaları kontrol altında tutarak araç kiralayabilir ve sorunsuz bir şekilde teslim edebilirsiniz. Sizde kolaylıkları şeffaf bir şekilde size sunan kiralamarentacar.com adresine gelerek güvenli ve son model araçlarımızdan kiralayabilir tüm yolculuğunuz boyunca sorunsuz araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.

Benzer Yazılar