Gece Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Araç kullanmak, ehliyet alan herkesin hayali. Ancak birçok kişi ehliyeti alır almaz trafiğe çıkma cesaretini kendinde bulamıyor. Özellikle gece ve akşam saatlerinde araç kullanmak, bazı uzun senelerdir araç kullanan şoförlerin bile kaçındığı şeyler arasında yer alıyor. Öyle ki özellikle uzun, şehirlerarası yolculuklara geceden çıkmayı değil, gündüz çıkmayı tercih eden şoförlerin sayısı da az değil. Genel bir düşünce ile gece veya gündüz ne fark eder, diyebilirsiniz ancak gecenin uyaranları gündüzün uyaranlarına göre apayrıdır. Bundan dolayı da gece yani karanlıkta araç kullanmak şoförler için bir kat daha dikkat gerektiren bir sürüş haline dönüşmektedir.
Karanlıkta araç kullanmak, öncelikle çevrenizi iyi göremediğiniz için sizlere zor görünmektedir. Bundan dolayı kullandığınız araçların farları karanlık yollarda sizlerin en büyük yardımcısı. Eğer akşam saatlerinde araç kullanacaksınız araca binmeden önce tüm farlarınızı kontrol edin. Far önüne gelen bir yaprak, kâğıt parçası, çamur, toz aydınlatmaları olumsuz etkileyeceğinden farkların temiz olduğundan emin olun. Bir diğer yandan farlarınızın olması gerektiği gibi her birinin yandığından da emin olmalısınız. Sokak aydınlatmaları da gece sürüşlerini kolaylaştırır ancak bazı durumlarda sokak aydınlatmaları olmayan, zifiri karanlık yollara da girebilirsiniz. Bu durumda da sis lambalarından destek almayı unutmayın.
Karanlık yollarda araç kullanırken bir diğer olumsuzluk ise diğer araçlardan ve araç içinden gelen diğer aydınlatma ışıkları. Bu yüzden dikiz ve yan aynalarınızı ışığı yansıtmayacak, sizin ayna görüşünüzü engellemeyecek şekilde ayarlayın. Araç içi gösterge ışıklarını en düşük konuma getirin. Böylece gösterge ışıkları minimum düzeye indiğinde sizlerin dikkatini dağıtamayacaktır. Bunun yanı sıra gözlük kullanan şoförler, gece yolculuklarında mutlaka gözlüklerini kullanmalı ve camlarını iyi temizlediklerinden emin olmalıdırlar. Bir diğer yandan karanlık yollarda gerçekleşen kazaların birçoğu yola aniden çıkan hayvan, canlı ve araçlar nedeniyle gerçekleşir. Kaza nedenleri arasında fark edilmeyen çukurlar, diğer araçlardan veya çevreden yola düşen yabancı cisimler sayılabilir. Bunlara karşı dikkatli olmanızda da fayda var.
Kiralama Rent A Car firması, araçlarını müşterilerine sunarken hem gece hem gündüz yolculuklarında kullanışlı olan bir donanıma sahip olmasını önemsemektedir. Bu nedenle fark kontrolü gibi genel ve detay bakımları yapılmış olarak aracı teslim alırsınız. Aynı zamanda beklenmedik ve istenmeyen durumlara karşı Kiralama Rent A Car firmasının filosunda bulunan araçların kasko güvencesi de bulunmaktadır. Böylece araç müşterilerimiz kaza gibi durumlarında kasko güvencesi ile yanlarında olmaya da devam etmekteyiz. 

Benzer Yazılar